Hydraulic Pneumatic Roadside Bollards with AC200V -240V Power Supply and 4.5s Rising Speed
Place of Origin Shenzhen, China.
Brand Name SINOMATIC
Certification CE/ ISO
Model Number SN-BO-219
Product Details
Power Supply:
AC200V ~240V(100V~120V Optional)
Rising Speed:
4.5s
Customzation:
Material, Logo, Size, Packing Etc
Falling Speed:
3s
IP Rate:
68
Rising Height:
600mm, 800mm, 1000mm
Highlight:
4.5s Hydraulic Pneumatic Roadside Bollards
AC200V-240V Hydraulic Pneumatic Roadside Bollards
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity
Sample order accepted
Price
Packaging Details
Carton/Plywood box/Pallet
Delivery Time
5-7 working days after payment received
Payment Terms
T/T,Western Union,,credit card/Cash/Alipay,L/C,D/A,D/P
Supply Ability
1000 pcs per month
Product Description
Hydraulic Roadside Bollards
Product Overview
Brand Name SINOMATIC
Bollard Thickness 6mm, 8mm, 10mm, 15mm, 20mm
Rising Part Diameter 219mm, 273mm, 324mm
Rising Height 600mm, 800mm, 1000mm
Bollard Material 304 stainless steel
Product Type Automatic rising bollard, parking bollards
Contact us for custom height, diameter, thickness, and material options
Working Applications
Parking Lots and Garages
Public Facilities
Secure entrances to parks, zoos, museums, and other public spaces with flexible access scheduling.
Business Delivery Zones
Designated areas for delivery trucks with color-coded bollards for easy identification.
Emergency Access Lanes
Critical protection for emergency vehicle access at banks, government buildings, and hospitals.
Private Driveways
Enhanced residential security with convenient access control and theft prevention.
Technical Specifications
  • System: Electric-hydraulic system
  • Max passing pressure: 80T to 120T trucks
  • Power supply: AC220V 50Hz Integrated (AC110V optional)
  • Power: 350W Integrated
  • Up time: 4.5S
  • Down time: 3S
  • Working temperature: -30℃~75℃
  • Storage Environment: -10℃~65℃ (water-proof, damp-proof, dust-proof)
  • Material: 304 stainless steel
  • Rising height: 600mm standard, Max. 1000mm
  • Bollard Thickness: 6mm standard (8mm, 10mm, 15mm, 20mm optional)
  • Diameter: 219mm Standard (168mm, 273mm, 324mm optional)
  • Structure: Load-bearing steel beam column, anti-collision steel beam column, 4 navigation rods
  • Integrated electrical mechanism: stroke 600mm, cylinder outer diameter 60mm, rod diameter 16mm
  • 6k Mirror tube (optional)
  • LED light (optional)
  • Reflective sticker: 1 or 2 strips
  • Link-control interface
  • Manual lowering capability during power outages
  • IP rate: IP68
  • Net Weight: 60±KG Integrated
  • Reversible operation during rising and falling
  • Device running noise ≤60 decibel
  • Waterproof integrated hydraulic device drive
  • Double sealed hydraulic cylinder for waterproof rating
  • Hydraulic drive with hydraulic lock
  • PLC programming command control box (chip control box optional)
  • Solenoid valve voltage 24V
  • Remote control distance 50m (environment dependent)
  • Adjustable control box display (Up, Down, Action, Time control)
  • Bilingual text display: Chinese and English
  • PLC built-in encryption system
  • Water immersion performance: 48 hours without leakage
Product Dimensions
Product Name Automatic bollards
Material 304 # Stainless Steel
Product Dimension Ф350 X H800mm
Bollard Diameter 219mm (273mm, 324mm)
Bollard Height 600mm (800mm, 1000mm)
Cylinder Thickness 6mm (8mm, 10mm, 15mm, 20mm)
Flange Diameter 350mm
Flange Thickness 10mm
Casing underground Depth 800mm (1100mm)
Cylinder underground Diameter 300mm (350mm)
Movement Principle Hydraulic driving
Bollard Stainless Steel Finish stoving varnish
Reflecting adhesive strip 3M brand, optional colors, customized Logo
LED light Customized colors
Type of Use Intensive
Service life 5 to 10 years
Operating Temperature -35℃~+75℃
Hydraulic Pneumatic Roadside Bollards with AC200V -240V Power Supply and 4.5s Rising Speed 0
Key Features
High Security & Anti-Collision
Pneumatic air pump in control cabinet provides large power safely for extended operation.
Electronic Control System
Fully automated rise/fall operation with high system independence.
Reflective Band Options
Material Selection
Anti-Skid Flange
Unique pattern design compatible with various road surfaces, built-in PA orientation.
Top Cap Design
CONTACT US AT ANY TIME
3F, Bldg B, No. 55 Langbei Vlg, Tongde Community, Baolong, Longgang, Shenzhen, 518116, China.